PARDUS

Pazartesi, 01 Ocak 2007 tarihinde oluşturuldu

{mosimage}

Yaklaşık 10 yıldan bu yana Linux işletim sistemi adını duyarım. 9 yıl önce Slackware ile başlayan Linux maceram Turkuaz, Slackware, Suse, Fedora, Debian ile devam etti. Bu paketler gayet güzeldi ama benim için önemli olan ses problemi vardı. Müziği çok sevdiğim için güzel bir ses çıkışına ihtiyacım vardı. Bunu yakalayamayınca birçok güzel ve üstün özelliği olmasına rağmen bıraktım, vazgeçtim. Yılbaşına Türk Ulusal GNU/Linux dagitimi olan Pardus 2007 kurarak girdim.

        Kuruluma başlarken bakalım ne problemler çıkacak diyordum kendi kendime. Cd yi taktım, ilk problemi disk bölümleme aşamasında yaşayacağımı sanıyordum ki, sadece kuracağım diski seçtim ve herşey kendiliğinden yürüdü. 40 dakikada dosyalar kopyalandı ve kuruldu. önceleri benim için problem olan önyükleyici adı altıdaki başlangıç ayarları hiçbir sorun çıkarmadan tamamlandı.

        Kurulum bitti, Pardus ilk kez başlıyordu. çok tedirgindim çünkü önceki Linux dağıtımlarında olduğu gibi ses kartı, ekran kartı ve monitör ayarlarında soru çıkacağına kesin gözüyle bakıyordum. Bir ne göreyim. Grafik ortamı, sanki ayarlamışım gibi direk çok güzel bir şekilde başladı. Acaba ses çıkıyor mu diye baktım. Ve harika bir ses çıkışı vardı. Dımtıs dımtıs şarkılarda yer yerinden oynuyordu. Yazıcıyı bile direk tanıdı. Ve hiçbir driver indirmeden herşey canavar gibi çalışıyordu. Tüm donanımım windoz desktekli olmasına rağmen windoza tanıtırken bile ayrı ayrı cd tak çıkar internetten indir işlemlerine girmek zorunda kalıyordum.

        Kurulum sonucunda çok çeşitli masaüstü görünümlerinden o an için hoşuma gideni seçtim. şöyle bir programlar bölümüne baktım. Her windoz formatından sonra işkence gibi gelen tekrar programları kurma işlemini Pardus halletmiş. Ofis programları, photoshop un linux hali Gimp, neronun linux hali K3b, tüm internet programları(tarayıcı,mail,messenger,indirme,ftp,rss...), birçok oyun, bilgisayar koruma ve yönetim programları vs. vs. vs. Her şey ama her şey kurlu gelmişti. Bir de güncelleme programı olan Pisi vardı. Pisiyi açtım. Ekran ve ses kartımı son sürücüleri ile güncelledim. Ekran görüntüsü daha da müthiş oldu. Ekran geçişleri arasında, pencere açıp kaparken animasyonlarla şenlenmiş ortalık. Hele bir de Berly adını verdikleri 3 boyutlu masaüstü geçişleri görmeye ve kullanmaya değer. Netten indirilerek programlara baktım o kadar çoktu ki hangisini kuracağıma şaşırdım. Birkaç tane deneme amaçlı kurdum. Daha kurulacak bir sürü oyun, program, masaüstü&çoklu ortam uygulamaları, programlama araçları vs. Ama indiremiyorum maalesef :( daha bugün bir ocak internet limitim 500 mb oldu :( Pardus'un tek bir – sini buldum. O da messenger da offline mesaj gönderemiyorum. Malum bu aralar hep o özelliği kullanıyorum. Araştırdım nette böyle bir özelliği olan messenger programı var mı diye. çünkü Pardus ta kullanabileceğiniz messenger programı sayısı yaklaşık olarak 5-6 tane var. Bir tane o özellikleri sağlayanını buldum fakat, sanki biraz ağır çalıyor gibiydi. Biraz daha araştırdım, offline message olayı msn serverlarının bir özelliğiymiş. şu an o özellik Beta aşamasındaymış. Ve normal aşamaya geçince Amsn programı bu özelliği sağlayacakmış.

        Pardus un daha doğrusu genel anlamda Linux en çok hoşuma giden yanlarından biri de yardım dökümanlarının çok fazla olması özellikle wiki sayfalarının çok fazla olması, herhangi bir soru veya sorunun hızlı bir şekilde çözülmesini sağlıyor.

        Aynı zamanda internet de çok hızlı. windoz da 97-100k ile indirirken Pardus'ta 103-110k arasından aşağı inmedim. Linuxta trojan, solucan, virüs gibi şeylerin olmaması ileride sistemin çökmesini veya yavaşlaması gibi bir sorunla karşılaşmanızı engelliyor. Aynı zamanda windozda program kurdukça bilgisayar ağırlaşıyor. Ben Pardus'a dünden beri bişiler yapıyorum daha açılışta,kapanışta veya çalışırken bir yavaşlamasını görmedim.

    Sonuç olarak derler ya “OLMUş”, “helal olsun” aynen öyle:)) Elinize, beyninize, emeğinize sağlık Uludağ Grubu . Pardus u buradan indirebilirsiniz . Yok ben uğraşamam indirmekle cd ye yazmakla diyorsanız, size cd yi çekip verebilirm... Bence kullanılması gereken bir sistem. Ne de olsa hem ULUSAL hem öZGüR. Aklımdayken söleyim. Bir de nazar boncuğu adıyla bir program var... Tıklayıca Nazar Boncuğu aktif oluyor. Açıklamalasını okudum : "Kem Gözlere ızin Verilmiyor" yazıyordu:))

Gösterim: 6488