Çeşme

Salı, 18 Kasım 2014 tarihinde oluşturuldu

2-IMG 2851
Yeni sayfa hazırlıkları, bayramdı seyrandı derken bugüne kadar yaptığımız en iyi yaz tatili diyebiceğimiz Çeşmeyi yazacak fırsat olmadı. 2013 yılında 3 yıl üst üste Antalya bölgesinde yaptığımız ye iç yat konseptini hafif bir geçişle bırakmıştık. Bu sene ye iç yat konseptinden biraz daha uzaklaşma kararı aldık. Maddi olarak zorlar mı endişesi ile tatilimizi çeşmede yapmaya karar verdik. Öncesinde birçok kişinin öve öve bitiremediği gemi turunu denemek istedik. Fazla detaya girmeyeceğim. Belki de bizim turumuz ucuzuydu, belki de Yunan gemisinin olmasının verdiği dezavantaj vardı. Gittiğimiz Yunan adalarında çok birşey bulamadık. Belki de günün ortasında gittiğimiz içindir. Hele Atina'da geçirdiğimiz yarım gün epey sıkıcıydı. Bir de gemide internet-telefon-tv'nin olmaması benim için büyük dezavantajdı... Derken gemide 3geceyi bitirdik sabah erkenden Çeşmeye vardık. Sanki uzun zamandır anavatandan uzaktık:) Otele doğru yola koyulmuşken, şoforlerin konuşması hemen dikkat çekiyordu. Tam televizyonlarda gördüğümüz egeli şivesine hemen tanıklık etmiştim. Bir de adamlar taktı mı takıyor... Bavulu öyle çevir, yok sen burada in. Şansınızı zorlamayın iş inada biniyor...

 

1-IMG 1692Yunan Adalarına Gemiden Bakış

5-IMG 2880

Otele giderken hemen önceden isimlerini duyduğum yemek yerlerini aklıma kazıyordum. Tatile giderken ister istemez yeme-alkol&su içmeye çok harcar mıyız diye düşünmeden edemedim. Otelin denizini gördüğüm an gözümün önünde hemen televizyonlarda gezi programlarında gördüğümüz denizin rengi canlanıverdi. Tertemiz ve berrak. Biran önce öğleden sonra olmasını istiyordum, artık KUMRU sayıklamaya başlamıştım. İlk gün reklamı bol check in kralo Kumrucu Şevki'de kumruyla tanıştık. Bizim orda burada gördüğümüz ince ince kıyılmış sosis sucukla alakası hiiç yoktu. Hele süper kumru mükemmeldi. Çok da ağır birşey... Sonraki günlerde tavsiye üzerine Kumruca Hüseyin'e gittik. Orası da iyiydi fakat mekan&ortam olarak Şevki daha iyiydi. Oldukça doymuştuk, bira ihtiyacımı da marketten gideriyordum... Akşam Alaçatı siftahını yaptık. Bostanlı midyecisi ilgimizi çekti. Amca çok artistti, yok şaraplı şulu bulu bir sürü midye çeşidi varmış. Gerçi bizim gittiğimiz gün fazla çeşit yoktu. Amca çok havalıydı, bir de oturarak midye yiyen aristrokrat tipli cinconlarda amcaya coşkuyu verdikçe veriyordu. Adım atılamayacak akdar kalabalık olan sokaklarda gezdikten sonra istanbuldan iyi bildiğimiz Tektekçiye gidelim dedik. Fakat Tektekçi Alaçatı sınıfta kaldı. İstanbuldaki ambiyans ve ortam yoktu maalesef. Ve oldukça pahalıydı. 

3-IMG 1721

Artık otel dışında denize girme vaktimiz de geliyordu. Ankara ve Adana'da bir türlü görüşemediğimiz Yavuz-Sibel çiftiyle Çeşmede buluştuk. Tavsiye ve fiyatlarının uygunluğunu dikkate alarak yolunu zor bulmuş olsak da Ramo Beach'e gittik. Her ne kadar bazı arkadaşlar oraya "çöp" dese de... Diğer beachlar kadar cincon olmamış henüz. Giriş ücreti de diğerlerine göre ucuz... En önemli özelliği denizi kağıt gibi dalgasız, serin ve berrak, plajı ise tamamen kum. Ramo da bizden geçerli not aldı :)
Yine yüksek puan alan mekanları ziyarete devam ediyorduk. Rakı balık için Ferdi Baba dediler. Şifne'ye ulaşım her ne kadar zor olsa da gerçekten değiyor. Mezeler güzel, karides harika ötesi hayatımda yediğim en iyi karides diyebilirim. Izgara kalamar öyle abartılığı kadar da süper birşey çıkmadı. Porsiyonlar oldukça büyüktü. Özellikla mezeler. Ve beklenen an... Kalpler hızlı hızlı atarken hesabın gelmesini bekliyorduk... Adana'ya çok az daha pahalı elbet ama değiyor...

Çeşmeye kadar gelmişiz tikky beach'e ayayorgiye gitmesek olur mu:) hangisine gidelim diye düşünürken karşımıza ilk çıkan Babylon oluyor, yorumlarının da iyi olmasının etkisiyle denemek istedik. Önemli not, eğer beachlere gidecekseniz mutlaka cep telefonlarınızdan platinium, red, prime filan olsun ciddi indirim sağlıyor. Ortam oldukça iyiydi. Deniz mükemmel... Diğer beach leri de merak etmiyor değildik. Yüzerek karşı tarafa kadar geçtik hepsinin ortamı hakkında az buçuk bilgi edindik. Fiyat olarak Babylon daha uygun, ortam olarak da aile yeri derler ya işte onun gibi bir ortam. Diğerleri biraz daha piyasa:)

Dost Pide'yi de denemeden pas geçmeyelim dedik. Oldukça kalabalık bir mekan çeşit bol. İşkembe çorbası ve pideleri iyi... Ama Dostaki oldukça başarılı. Fiyatlar biraz yüksek. Artık tatilin sonuna geliyorduk... Son geceyi son noktayı rakı meze ile koyalım dedik. Mekan seçerken Ykb Adios ile anlaşmalı mekanları seçtik. 2014 yılındaki seyahatlerimizin ana sponsoru olan Adios, Çeşme'de de anlaşmalı restoran-barlarda %10 indirim yapıyordu. Şerefe Meyhane de bu mekanların arasındaydı. Oldukça da kalabalık olunca girelim deneyelim düşüncesiyle oturduk. Hizmet çok yavaş, pişmiş peynir dışında tüm mezeler sınıfta kaldı. Fiyatlar oldukça pahalı. Ve benim gibi bir adama yapılmaması gereken hatayı yaptılar yanlış hesap getirdiler, sonra pardon deyip düzelttiler. Bir daha Çeşme'de kesinlikle gitmeyeceğim mekan diyebilirim.

Herşey dahil tatil mi, oda kahvaltı tatil mi sorusunun cevabı gayet açık... Herşey dahilde kalitesiz yemek ve içeceklerle durmadan gereksiz yere karın şişirilip ye-iç-yat yaparken toplamda daha ucuz veya aynı fiyata hem kaliteli yenilip içiliyor, değişik lezzetler tadılıyor hem de çevre geziliyor...

Seneye sadece haftasonu için dahi olsa Çeşmeye bir de daha gideceğiz. Gerçekten her anlamda çok güzel bir yer. Ayhan Sicimoğlu gibi "Hastasıyız" :)

 

4-IMG 2877

Gösterim: 2234