Farklı Bir Yıl 2016

Pazartesi, 23 Ocak 2017 tarihinde oluşturuldu

Hiç tarzım değildir, yılsonu yazılarını sonraki ayın sonuna sarkıtmak. Elde olmayan teknik problemlerden ötürü gorkem.gozukeles.net 'in 11.yılında ilk defa gecikmeli olarak önceki yıla güle güle yeni yıla merhaba diyoruz.

Öncelikle yaşanılan teknik probleme kısaca açıklık getireyim. Kasım ayında sayfamız hacklenmiş. Sanki hergün binlerce ziyaretçi geliyor ya, gelmiş beni bulmuş elin japonu. Sayfa temizliği epey uzun sürdü tabi. Tüm arama motorlarına kadar sızmış. Sonrasında hosting firmamız çakallık yapmaya başladı. Hostmonster tüm alan adımızda zararlı dosya olduğunu belirterek sayfalarımızın tamamını kapattı. Tabi yıllık yenilememizi yaptıktan hemen sonra. Dip kapı temizlik yaptık, bu süreçte hiç akılda yokken sayfayı yeniden tasarlamak gerekti, ve karşınızda sayfımızdın 3.versiyonu. Umarım beğenilmiştir.

Sayfamın 10.yılını bitirdiğimiz 2016 yılı, en büyük değişimlerin olduğu bir yıl oldu. Foto Albüm'e 2016 yılını eklerken, film şeridi gibi geçti derler ya, aynen o şekil oldu. Geçen sene şimdi gibi durağn başlamışken, şubat ortasında başlayan bir süreç ve devamındaki gelişmeler ve nisan ayı itibariyle şehir değişikliği ile birlikte yeni bir hayatın başlamsı.

Mart ayındaki radikal bir karar ile 21 Martta Erzuruma geldim, 15 nisanda ise 6 yıllık anıları bırakarak yeni hayatımıza merhaba dedik. Zaman çabuk geçiyor. Sosyal açıdan büyük beklenti içinde gelmedik zaten, dolayısıyla bir burukluk yaşanmadı. Hatta beklediğimizden daha iyisi... Alternatifler sınırlı da olsa yeni kültürler, yeni insanlar, yeni ortamlar ve tabiki yeni tatlar ile tanışmak heyecan verici. Geçen 8 aylık süreç tanıma süreciydi ve hızlı bir şekilde geçti.

Neler yaptım peki 2016. Şehir değişikliğinin ardından yeni eve yeni işe alışma süreci başladı. Aralık ayına kadar kesintisiz olarak Erzurumda kalamadık zaten. Sık sık İstanbul toplantıları ve eğitimleri, bayram seyran, gezme tozma derken günler çabuk geçti...

Sık sık istanbul seyahatim oldu. Aylarca yaptığımız tatil planı 15 temmuza denk gelince tatil yalan oldu. tabi 16-19 temmuz arasında olanları yazıya dökemiyorum. Çok detay var:) Tatil için çok zorladık 1 günümüzü yollarda geçirdik. Fakat zorlamanın manası yokmuş, tüm zorladığımız şartlarla tatil başlarken geri dönüş yolculuğumuz başlamıştı. Derken aylarca beklediğimiz bayram tatili geldi. Eylülde gecenin yarısında yola koyulduk -2 dereceden 36 dereceye 10 saat süren 915km lik yolculuk başladı. Tabiki her güzel şey gibi tatil hızlıca bitti, yetmedi. Erzurumda kaldığımız yerden devam ettik. Tabi yurtdışı çıkış yasakları sebebiyle ağustos için planladığımız yurtdışı tatili de yalan oldu. Madem vize için o kadar para verdik uğraştık dedik Prag-Berlin seyahati neden olmasın

Prag-Berlin turundan aklımda kalanlar: Çek Biraları, Hard Rock Cafe Prag ve lezzetli yemekler, Prag tarihi dokusu, Tredelnik, Bramboracka, Prag-Berlin tren seyahati, Berlin'de süren savaş yıllarının izleri, Hard Rock tabiki, çeşit çeşit biraları, tam bir fiyasko olan Türk mahallesi, Blockhouse, harika ötesi Potsdam...

8 ayda Erzurumda neler ile tanıştım. İlk tanışmam Palandöken oldu fakat geçen sene ilk geldiğimde gündüz gözüyle görme fırsatım olmadan sezon bitmişti. Meşhuuuur Tortum Şelalesi ile epey yakınen tanıştım. Sonraki yazımda detaylarını vereceğim Çorbacı Halil Usta, Rıhtım, Güzelyurt, Dayı, Sway, Hacı Rüştü, Gelgör, Muharrem Usta... Erzuruma kadar gelmişken doğu ve doğu karadenizi gezelim dedik. Sadece trabzonu görebildik.

Peki neleri ilk defa gördüm yaşadım. -35 dereceyi gördüm, karda kaydım düştüm, arabanın sürmenin zorluğunu yaşadım, kış lastiği ile tanıştım, zigananın gerçekten zor bir geçit olduğunu yaşayarak gördüm. Ara sokaklarda yürümenin zor olduğunu, çatılardaki koskoca sarkıtları. İklimin insanlar üzerine etkisini, tamamen farklı bir toplum yarattığını... İlk defa kayak pistini, ayakkabısını gördüm. Ve kendi çapımda birşeyler yapmaya başladım. ilkdefa 15 kişiden daha kalabalık bir iş ortamında bulundum, 100 kişilik bir ekibin içerisinde. Sonuç olarak her anlamda hayatımda yaşamamın neredeyse imkansız olduğu bir çok tecrübeyi yaşıyorum.

Peki neler yapamadım 2016... Konsere gidemedim. (mart başındaki Nurettin Rençber dışında) Konsere gidememiş olmam çok mühim, gelenek haline gelmiş Yeni Türkü konserini geçen yıl pas geçtim. Ezgini Günlüğü, dağılan Model, Yaşar... hiçbirine gidemedim bu yıl. Canlı müzik de dinlemek kısmet olmadı... (yöneticiler toplantısı hariç) Ve tabiki Adana-Tarsus-Mersin özleminden kaynaklı yapamadıklarım...

Gösterim: 974